новини и събития

Годината на детската книга в НДК ще насърчава четенето

„Светът ще се движи от въображението на хора, които сега се учат да четат“, каза Мирослав Боршош

Писатели, издатели, анализатори, читатели, влогъри и родители дадоха старт на Годината на детската книга – инициатива на Националния център на книгата към НДК. „Четенето за нас е необходимост, необходимост, която се възпитава и отглежда. Няма по-голяма кауза за хората, които са свързани с литературата и за всички нас, които сме свързани с културата, от това да върнем книгата в ръцете на децата. И ако някой се запита защо, просто вижте какво се случва по света. Представете си, че съвсем скоро от силата и въображението на хората, които сега се учат да четат ще зависи този свят“, каза при откриването на първата дискусия в Годината на детската книга изпълнителният директор на НДК Мирослав Боршош.

В нея участваха Юлия Спиридонова – Юлка, носител на много награди за детска литература, включително наградата „Перото” за 2015 г.; Валентина Стоева от Фондация „Детски книги”; Антон Стайков и Свобода Цекова – илюстратори и дизайнери; Албена Раленкова – редактор на издателство „Фют” и Александър Кръстев от „Аз чета”.

Участниците се обединиха около тезата, че е нужно насърчаване на четенето при децата и намирането на баланса между писаното слово на хартия и електронните устройства, като средство за достъп до литература. Михаела Петрова, ръководител на НЦК, пое ангажимент серията инициативи от Годината на детската книга да отиде при децата – в училищата, в детските центрове, ателиета и литературни клубове при родителите както и да бъдат създадени специални пространства с книги за деца. „НЦК има като ресурс и контакти, мисията на обединител на различни по-малки институции и фондации, които подпомагат детското четене. НЦК ще бъде посредник за осъществяването на голямата среща между автори, творци, издатели и читателите със съвременната българска детска литература“.

Според Албена Раленкова – редактор на издателство „Фют” не трябва да търсим най-лесния, а най-важния път. „Важен е физическият достъп на детето към книгите. Присъствието на книгите у дома или местата на които те прекарват най-много време, а именно детските градини и училищата. Детето няма как да прояви интерес към книгата, ако то не я открива около себе си“.

Юлия Спиридонова – Юлка коментира въпроса с отблъскването на децата от класическата литература и неразбирането на старите текстове.  

В следващата дискусия ще бъде коментирана темата за страшните приказки и измислените герои.

 
Програмата „Нестле за по-здрави деца“ подари незабравим летен ден

По случай края на учебната година програмата „Нестле за по-здрави деца“ подари на 30 ...още

 
Великденска украса през Пролетната ваканция

Отново Ви каним на нашите пред Великденски работилници, за да си изработите Великденска украса. ...още

 
ВДЪХНОВЯВАЩАТА ИСТОРИЯ ЗА МЕЧТИТЕ, ОБРАЗОВАНИЕТО И FUSION SCHOOL

Преди повече от 6 години Иво, Зара, Силвия, Христина, Йордан, Ивана и Стефания се срещат без ни ...още

 
Приказна градина

С настъпването на пролетта в Детска архитектурна работилница ще си направим приказни градини, ...още

 
Музикална картина

Ателие за деца от 6 до 12 години „Музикална картина” е общ проект между отдел ...още

© 2025 Kids Dreams Ltd. Всички права запазени.

design DO      development TaraSoft