iwoman.bg семейство

 
10 начина да накараме децата да се хранят здравословно

„Децата могат и харесват да се хранят здравословно,“ казва доктор Полин Емет, специалист по диетика и хранене в университета в Бристол. „Добре е да започнат млади. Бебета, отгледани с плодове и зеленчуци, отколкото с бебешка храна, има по-голяма вероятност да ядат тези храни, когато са по-големи. Не е нужно да е нещо сложно – пюре от банан е добре.“


Но никога не е късно да накарате децата си да се хранят здравословно. Те имат нужда от изобилие от плодове и зеленчуци (поне пет порции на ден), храна, съдържаща скорбяла (хляб от черно брашно, паста, ориз и картофи) и умерени количества млечни продукти и протеини. „Не бъдете твърде натрапващи,“ казва Сали Чайлд, хранителен терапевт и съ-автор с Карън Бали на книгата „Изкуството да криеш зеленчуци“ (The Art Of Hiding Vegetables). „Докато 75% от диетата е здравословна, те ще преживеят останалото.“


1. „Самите Вие яжте здравословно,“ казва д-р. Полин Емет. „Изследванията ни откриха, че ако родителите ядат свежи плодове и зеленчуци, по-голяма вероятност е и децата да го правят. Едно проучване на Cancer Research откри, че редовните семейни хранения са свързани с по-добър хранителен режим при децата и по-чест прием на зеленчуци.“


2. „Окуражавайте ги да опитват нови неща,“ казва Емет. „Естествено е за децата да бъдат в тяхната зона на комфорт, но ние трябва да разширяваме вкуса им. Представяйте им по един нов артикул на хранене и не се карайте, ако не изядат всичко.“ Кристин Уд, педиатър и автор на „Как да накараме децата да ядат добре и да им харесва“, предлага правилото на едната хапка. „Според проучвания, детето може да трябва да опита храна от шест до десет пъти преди да я приеме, така че окуражавайте хапките.“


3. Направете храненето забавно и изградете положителни асоциации с храненията. Дайте воля на артиста във вас като направите цветни картини от храна, като влакчета или усмихнати лица. „Малките деца могат да бъдат убедени да опитат почти всичко, ако им харесва вида му,“ казват Чайлд и Бали, чиято книга включва рецепти за чипс-дъга, пюре от портокали и хрупкави звезди.


4. Вземете ги на пазар. „Помолете децата сами да си изберат плодове и зеленчуци и ги похвалете за избора им,“ казва майката на две деца Бали, която препоръчва да водим децата на пазар, веднага щом проходят, привличайки вниманието им с цветове, форми и текстури. „По-късно може да ги наречете „любимите ти банани“ например.“


5. Мислете в кутията. Ако детето Ви предпочита да се бори с живи змии, отколкото да яде зеленчуци, „добавете тиквички или моркови в сандвичите. Направете пюрета и добавете сок от моркови или от друг зеленчук,“ казва Уд.


6. Изберете сладки вкусове. „Проучваният показват, че някои деца имат генетична склонност към нехаресване на определени горчиви вкусове от някои видове зеленчуци,“ казва Чайлд. „Мислим, че това се дължи на еволюционен обрат, при който бебетата в дивата природа са се научили да отхвърлят горчиви вкусове, тъй като е било по-вероятно да са отровни.“ Опитайте да изпечете зеленчуци, за да извлечете естествената им сладост (например сладки картофи, сладка царевица, моркови). Зеленчуци като пащърнак или моркови могат да бъдат от време на време подсладени с мед или пробвайте да сготвите броколи или карфиол в сладко кисел сос.


7. “Добавянето на домати към кус-куса или на пармезан към пастата прави храната по-интересна,“ казва Крис Хоридж, шеф-готвач, отличен от гайда Michelin. Насочете се към богати на глутен храни като соев сос, домати, гъби или пармезан.


8. Осигурете здравословни леки похапвания. Бъдете сигурни, че имате изобилие от здравословни алтернативи на джънк храната, като например овесени питки, хумус, ниско-маслено кисело мляко и пръчици моркови или целина. „Други идеи за снаксове са сушени плодове или житни пръчици, но внимавайте за захарта в тях,“ казва Бали.


9. Накарайте ги да готвят. „Децата обикновено обичат да помагат в готвенето и това е страхотен начин да ги окуражите да ядат нови неща,“ казва Бали. „Пробвайте пица с домати и зеленчуци, а повечето деца обичат да правят торти, затова добавете плодове към тях. Дори малките деца могат да помогнат с разбъркване.“


10. Внимавайте какво говорите, казва док. Сали Уигинс, психолог в университета на Стратклайд, която е изследвала как семействата говорят за храна на масата и как това поощрява здравословен хранителен режим. „Давайте практични и положителни съвети като „бананите ще ти дадат повече енергия“, а не казвайте „това е добро за теб“, което е твърде абстрактно, за да бъде осмислено.“ И не им предавайте своите страхове за храненето или да им говорите за диети и вталяване – не трябва да има „лоша“ храна за децата.

Ребека Харди за списание “Psychologies”

Източник на информацията:

http://credobonum.bg/

 
КАК ПОЧИВКАТА С ДЕЦАТА ДА НЕ СЕ ПРЕВЪРНЕ В ИСТИНСКИ КОШМАР?

В разгара на летния сезон всяко семейство се готви за своята годишна отпуска, а и за така ...още

 
Как децата да ядат повече зеленчуци

Няма смисъл да отричаме – децата не обичат зеленчуци. Но всички знаем колко са полезни за ...още

 
Oт детските караници има и полза

Ако деца се карат за дистанционното, последното парче пица или достъпа до автомобила на баща си, ...още

 
С деца на почивка - ето как да се подготвите

Да пътуваш и да почиваш с малко дете може да се окаже изключително сложно. Нещото, с което трябва ...още

 
Как да прекарваш повече време с децата си

Една от най-трудните задачи на майчинството е да откриеш баланса между работата си, времето, ...още

© 2023 Kids Dreams Ltd. Всички права запазени.

design DO      development TaraSoft