За повечето деца Леонардо, Рафаело, Донатело и Микеланджело са костенурките Нинджа. Всъщност зад тези имена се крият най-забележителните ренесансови творци. Мутиралите герои от каналите на Ню Йорк, освен че се казват по същия начин, нямат нищо общо с тях – нито като занимание, нито като идеали.
Така например Леонардо – лидерът на костенурките, е смел и решителен, отдаден на бойните изкуства. Познаваме го по синята маска и силно изразеното чувство за чест. Носи името на Леонардо да Винчи – човекът, въплъщаващ представата за всестранно развита личност. Едновременно художник, архитект, изобретател, инженер и скулптор, творил в периода 15-16 в. Ако сте чували за „Мона Лиза“, тя е именно негово творение. Заедно с другата му най-известна картина - „Тайната вечеря“, се считат за произведения, изпреварили времето си.
Леонардо в учил при известния флорентински живописец Верокио, който го запалва по архитектурата, математиката, анатомията, химията, металургията, металопреработването, отливането на гипс и обработката на кожи. Историята разказва, че през 1472 г. майсторът получава поръчка да нарисува картината „Кръщението Христово“. Верокио рисувал очертанията, а чираците довършвали фигурите. Леонардо така нарисувал ангела, че учителят му се заклел повече да не хваща четка.
Да Винчи, освен творец, е и изобретател и допринася за развитието на астрономията и инженерството.
Рафаело– носителят на червената маска, е агресивната костенурка. Той е саркастичен и пълен с гняв. Кръстен е на Рафаело Санцио – италиански художник и архитект от Флорентинската школа, който твори през 15 и 16 век - в епохата на т.нар. Висок Ренесанс. Заедно с Леонардо и Микеланджело, е смятан за един от трите големи майстори на периода.
Най-известното му произведение е „Атинската школа“ е пример за използване на линейна и въздушна перспектива. В него изобразява редица велики антични философи, поети и мислители – Аристотел, Платон, Питагор, Хераклит, Птоломей.
Характерни за стила му са красивите деликатни линии, сдържаните ритмични движения, мекотата и по-голямата ведрина в сравнение, например, с творбите на Микеланджело.
Рафаело се прочува със своите Мадони. Първата - „Мадоната на великия херцог“, излъчва строга красота. По-късните му образи са меки и миловидни. Едно от най-известните си произведения е "Сикстинската мадона".
Творецът пише и сонети. На него е наречен кратер на планетата Меркурий.
Микеланджелое най-веселата и забавна костенурка. Обича да чете комикси и да яде пица. Има приключенски дух, носи оранжева маска и две нунчакута – инструментите за лющене на ориз, които в последствие се превръщат в опасно бойно оръжие в Япония и Китай.
За разлика от своя съименник, Микеланджело Буонароти изобщо не е толкова ведър. Заедно с вече споменатите Леонардо и Рафаело е смятан за един от тримата велики на ренесансовото изкуство. Занимава се с рисуване, поезия и архитектура, но най-известен със скулптурите си.
Стилът на Микеланджело отразява постоянния стремеж на човека към търсене на съвършенството, отличава се с енергия и размах, мощ и трагизъм. Творчеството му оказва влияние върху Тициан и венецианската живопис.
Първата му значителна творба е скулптурата Пиета – символ на единството между класическа форма и християнски дух. Легендата разказва, че когато в Рим видели статуята, не вярвали, че е изваяна от толкова млад автор. Ядосаният Микеланджело, за да легитимира творбата си, се промъкнал през нощта и гравирал името си върху лентата на Дева Мария, превръщайки я в единственото произведение, подписано от него.
Статуята Давид му донася репутация на изключителен скулптор.
Революционната работа по Сикстинската капела доказва силата на духа и уменията му. Микеланджело приема назначението на папа Юлий II да нарисува дванадесетте апостоли, но счита заданието за твърде елементарно. Той прави собствен проект с повече от 300 библейски фигури, който го превръща в легенда.
Костенурката Донатело е учен и изобретател, разбира от технологии. Той е щедър и великодушен, миролюбив, дипломатичен и, лично на мен - любимият герой. Владее силата на ума и тоягата бо. Носи лилава маска и е кръстен на Донато ди Николо ди Бето Барди, по—известен като Донатело.
Той е прочут италиански скулптор от епохата на ранния Ренесанс, основоположник на индивидуалното скулптурно изображение.
Една от най-известните му творби е статуята на Давид, изваяна от бронз. Тя изобразява героя, стъпил с един крак върху отрязаната глава на Голиат. Смята се за първата ренесансова творба на изправен гол човек, много по-различна от по-ранна мраморна версия на художника. Тогава героят е облечен, а в по-късния вариант е само по шапка и ботуши.
Донатело се придържа към принципите на реализма и не прави героите си излишно красиви.
Източници на снимките:
Чувствам се добре на велосипед, най-хубавите ми спомени на колело са от Холандия, където карането ...още
Хората, които не карат велосипед не знаят какво изпускат Актьорът Ивайло Захариев също се ...още
Певецът Орлин Павлов се присъедини към звездните личности, които подкрепиха кампанията “Аз ...още
Концертите в рамките на Фортисимо Фамилия ни научиха, че децата имат изключителен интерес към ...още
Ивайло Захариев иска да промени света, като дете мечтае да бъде Робин Худ и да живее в гората, на ...още
© 2025 Kids Dreams Ltd. Всички права запазени.
design DO development TaraSoft